wtorek, 28 sierpnia 2012

Nowe LED na każdą kieszeń?


CREE® XM-L EasyWhite®

Mowa tutaj o najnowszych źródłach światła LED.

Renomowana firma „CREE” coraz szybciej przesuwa granicę efektywności, która wynosi już w tej chwili ponad 160 lumenów na watt dostarczonej energii (w warunkach dobrego chłodzenia) - realnie maksimum wynosi 120lm/W w temp. 85 stopni Celsjusza. Dla ciekawości dodam, że przekraczając tą magiczną wielkość 160 lm/W, diody „Power LED”  uzyskały miano obecnie najefektywniejszych emiterów światła domowego. Lampy sodowe, może są wydajniejsze ale za to mało praktyczne. Jednak efektywność świetlna to tylko pierwsza strona medalu. Pokuszę się o tą drugą stronę medalu efektywności i nazwę ją „za ile wytworzę 100 lumenów światła?” W tym momencie zaczyna się robić jeszcze ciekawiej.

XLamp MX-3s 

lub High Voltage MX-3

       Jedna z nowszych i bardzo efektywna dioda LED wspomnianej wcześniej firmy nosi nazwę XM-L EW, a jej opłacalność w barwie białej-ciepłej - Easy White (na miesiąc sierpień 2012) wynosi 6,5 zł brutto (Maritex) za 100 lumenów (wg zalecanych parametrów unlimited life). To wcale nie jest najtańsze światło i wcale się na takie nie zapowiada, gdyż to bardzo dobry i nowoczesny emiter. Natomiast dużo bardziej uboższa technologicznie (mała ilość CRI), o podobnym oznaczeniu – z serii MX, może nie jest tytanem wydajności i efektywności, ale cenowo wypada już dużo lepiej. W szczególności należy pochwalić emiter MX-3s, którego 100 lumenów (barwy WARM - czyli ciepłej) kosztuje jedynie 4,19 zł brutto (08.2012 - maritex.com.pl). Ogromna różnica, ale zostaje jeszcze kwestia zasilania, a mianowicie na pierwszej diodzie spadek napięcia wynosi standardowo około 6V lub 12V, natomiast w przypadku drugiej standardowo około 10,7 V.

Co warto lepiej? Wydajniej czy optymalnie i dosyć tanio i odpowiednio wydajnie. 

Z tymi pytaniami zostawiam potencjalnych konstruktorów coraz tańszego światła, a dla ułatwienia zamieszczam kalkulator do budowy oświetlenia LED w formie arkusza kalkulacyjnego - domyślnie CXA2011. Dla porównania obliczona najnowsza CXA530.

Dzięki niemu szybko obliczymy koszt, sprawność i jasność naszego oświetlenia LED np. plafonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanuj swój język i oczy czytających!